Műtét után



Gyomor-bypass műtét utáni életmódbeli tanácsok
Összeállította: Dr Tanyi Miklós
Egyetemi adjunktus
DEOEC Sebészeti Intézet


Ez az útmutató segíteni próbál a gyomor-bypass műtéten átesett betegeknek abban, hogyan tehetik könnyebbé felépülésüket és hogyan tudnak visszatérni a normális napi étrendjükhöz.
Ez az útmutató próbál segíteni abban is, hogy milyen fajta és milyen mennyiségű ételt fogyaszthat egyszerre a műtét után, hogy fogyása egyenletes és panaszmentes legyen és elkerülhesse a műtét nem kívánt késői mellékhatásait.

Céljaink:

- a műtét során a gyomorra és vékonybélre helyezett kapocssorok gyógyulásának biztosítása azok túlfeszítése nélkül
- rászoktatni Önt arra, hogy a legkisebb mennyiségű ételt vigye be a szervezetébe, amelyet még kényelmesen képes emészteni a kis gyomra segítségével
- segíteni az Ön folyamatos fogyását és elkerülni a visszahízást
- elkerülni a mellékhatásokat és komplikációkat

Diéta:

A gyomor-bypass diéta négy fázist tartalmaz, melynek lépéseit követve Ön visszatérhet a mindennapi szilárd ételek fogyasztásához. Azt, hogy milyen gyorsan halad a különböző fázisokban, az függ az Ön gyógyulási ütemétől és attól, hogyan képes kellemetlenségek nélkül bővíteni a táplálkozását. Általában három hónappal a műtét után már teljesen visszatérhet a mindennapi ételek fogyasztásához. A testsúlycsökkentő műtétek után azonban sokkal jobban oda kell figyelni arra, hogy milyen ütemben táplálkozik, valamint arra, hogy mikor érzi azt, hogy táplálkozás során telítettség érzése alakul ki! Ilyen műtétek után kialakulhat bizonyos ételekkel szembeni intolerancia és mellékhatások.

1. fázis: Folyadék diéta

A műtétet követően az Önt operáló orvos, körülbelül 3-4 napig nem engedélyez Önnek semmiféle szájon keresztüli folyadék bevitelt azért, hogy a gyomorba helyezett varratok gyógyulása meginduljon. Ezt követően kezdhet folyadékot fogyasztani, amikor az orvosa ezt engedélyezi Önnek.
Az első fázisban a következőeket fogyaszthatja:
-          víz, édesítővel ízesített tea vagy hígított gyümölcslé
-          húsleves szűrt leve
-          sovány tej (zsírmentes vagy 1 % alatt)
-          krémlevesek


Nem ajánlott az első fázisban a következők fogyasztása:
- nem szabad magas szénhidrát tartalmú és
- koffeint tartalmazó italokat
- kerülni kell a szénsavas italokat
- szilárd ételek fogyasztása még nem engedélyezett!

Ebben a fázisban nyugodtan, lassan kell a folyadékot fogyasztani, egyszerre fél-egy  deciliternél nem többet! Ez a fázis általában 2-3 hétig tart.

2. fázis: Pépes ételek

Ebben a fázisban turmixolt, krémes, lágy ételek fogyasztása javasolt. Az ételek ne tartalmazzanak még darabos részeket. Lényeges, hogy ne igyon és egyen egyszerre! Étkezést követően teljen el negyed vagy fél óra is, amikor inni kezd. Olyan ételeket válasszon, amelyeket könnyedén lehet turmixolni.
A második fázisban a következők javasoltak:
- főtt hús
- halhús
- tojásfehérje
- joghurtok (zsírszegény)
- gyümölcsök és zöldségek
- túró

Ezeket a turmixolt szilárd ételeket folyadékkal keverje, mint például a következőek:
- víz
- sovány tej
- cukormentes gyümölcslé
- húsleves (ez maga is turmixolható)

Azt szem előtt kell tartani, hogy az Ön emésztőrendszere érzékeny lehet még a fűszeres ételekre vagy a tejtermékekre! Ezért ezeket kis mennyiségben és fokozatosan szabad csak fogyasztani! Ez a fázis2-4 hétig tart.


3. fázis: Lágy, szilárd ételek

Az Önt kezelő orvos engedélyével léphet ebbe a fázisba! Akkor beszélhetünk lágy, de szilárd ételről, amikor a darabos ételt villája segítségével könnyedén össze tudja pépesíteni
Ebben a fázisban a következő ételeket fogyaszthatja:
- kockára vágott, puhára főtt hús
- konzerv vagy friss, de lágy gyümölcsfélék
- puhára főtt zöldségfélék

Ez a fázis általában 6-8 hétig tart mielőtt visszatérhet a mindennapi ételek fogyasztásához.


4. fázis: Szilárd ételek

Fokozatosan visszatérhet a korábban fogyasztott mindennapi ételekhez. Lehetnek azonban problémái a túlságosan fűszeres, magas szénhidrát tartalmú (Dumping szindróma!), valamint a rostos állagú ételekkel! Óvatosan próbálkozzon az ilyen típusú ételekkel, hogy kitapasztalhassa, hogy melyiket tudja fogyasztani kellemetlenségek nélkül.

Próbálja kerülni a következő ételeket az állaguk miatt:

- dió, mogyoró, magvak
- pattogatott kukorica
- csipszek
- erős héjú kemény gyümölcsök
- kókusz
- szárított gyümölcsök
- széndioxid tartalmú italok
- rostos „fás” zöldségek, mint karalábé, káposzta, zeller stb.
- kemény, száraz húsok, húsfélék porcogóval, mint pl. körömpörkölt stb.
- kenyér
- tésztafélék, makaróni, galuska

Próbálja kerülni a következő ételeket a magas kalória és zsírtartalmuk miatt:

- vaj, margarin, étolaj
- tejföl
- krémsajtok
- majonéz
- mogyorókrém
- zsíros tej
- kolbász
- szalonna
- édességek: csokoládé, sütemény, puding, fagylalt

Italok közül kerülje a magas szénhidrát tartalmú és erősen szénsavas italokat (pl. Cola) valamint az alkoholos italokat!

A fent említett ételek emésztési problémákat és rossz közérzetet okozhatnak a műtét utáni hónapokban. A későbbiekben természetesen lassan, fokozatosan fogyaszthatóak, amennyiben nem okoznak kellemetlenségeket. 3-4 hónappal a műtét után már szinte teljesen visszatérhet a mindennapi ételek fogyasztásához. Előfordul az is, hogy a műtét után nem sokkal nehezen tolerálható ételek a későbbiekben jól fogyaszthatóvá válnak a páciens számára!


Étrendi tanácsok

Ahhoz, hogy a fogyás töretlen legyen és a kellemetlen mellékhatásokat elkerülhessük, minden fázis során kitüntetett figyelmet kell fordítani a következőekre:

Kis mennyiségű étkezés: naponta számos alkalommal étkezhet, de mindig csak kis mennyiségű ételt fogyasszon, mivel a kialakított új gyomrocska űrtartalma is kicsi. Az étkezés eltarthat 20-30 percig is.  Nyugodtan, lassan igyon és ne az étkezéssel egy időben, hanem attól eltérő időpontban! Az első hetekben akár napi 6 kis étkezést is bevezethet, majd az étkezés bővítésével napi 4, majd a mindennapi ételek fogyasztására történt visszaállást követően három alkalommal étkezzen naponta! Az étkezés volumene ne legyen több egy teáscsésze volumenénél. Ne egyen többet az engedélyezett mennyiségnél és ne étkezzen tovább, ha teltségérzése van! A legideálisabb az az étel mennyiség, amely elfogyasztását követően nem érez teltségérzést. Ne nassoljon az étkezések között!!!

Szedjen vitamin és ásványi anyag kiegészítőket! A műtét után a vitaminok és nyomelemek felszívódása csökken, ezért az ilyen műtéten átesett betegeknek egész életükben minden nap szednie kell vitamin készítményeket, szükség esetén egyéb étrend kiegészítőket is. A tablettákat alaposan összetörve kell fogyasztani!
Ezek a következőek:
-          Multivitamin + vas (minimum 18 mg naponta!) + szelénium, zink, réz (Centrum Multivitamin). Az első három hónapban napi 2x1 tabletta, majd 1 tabletta naponta folyamatosan.
-          B 12 vitamin 500 mcg naponta
-     Kalcium (minimum 1200 mg naponta). A szervezet egyszerre kb. 500 mg Calcium-ot képes felszívni ezért a Calcium adagot 2-3 részletre kell osztani! A calcium úgynevezett „citrate”-os formáját kell fogyasztani!
-          D vitamin 800-1000 IUs (Nemzetközi Egység) naponta. Ezt két részre osztva kell elfogyasztani!

 Folyadékfogyasztás az étkezések között! Naponta 1,5-2 liter folyadék elfogyasztása szükséges! A folyadékot azonban kis porciókban, nyugodt lassú ivással kell bevinni, mert a hirtelen folyadékbevitel rossz közérzetet, fájdalmat, hányingert, hányást eredményezhet. Lehetőleg ne igyon étkezéssel egy időben.


Nyugodt lassú evés és ivás! Ha túl gyorsan eszik és iszik, akkor az úgynevezett Dumping szindrómát válthatja ki. Ez azt jelenti, hogy a vékonybélbe jutó túl nagy mennyiségű étel rossz közérzetet, hányingert, izzadást, szédülést, akár hasmenést is kiválthat. Ahhoz, hogy a Dumping szindrómát elkerülhesse, kerülje a magas szénhidrát és zsírtartalmú ételeket. Lehetőleg étkezés előtt vagy azt követően félórával igyon. Kerülje a szénsavas italokat, süteményeket és a fagylaltot.

Rágjon alaposan! A gyomor és a vékonybél között képzett új kis nyílás igen kicsi, így ha nem rágja meg az ételt rendesen, akkor az ételdarabkák itt megakadhatnak és a gyomor nem tud leürülni. Ez fájdalmat, telítettség érzést valamint hányást válthat ki. Vagy nagyon alaposan rágjon, vagy ha úgy érzi, hogy nem képes rendesen megrágni az adott ételt akkor nem nyelje le!

Egyszerre csak egy új ételt próbáljon ki! Ha új típusú ételt vezet be az étrendjébe, akkor egyszerre csak egy új típusú étel legyen. Gyakori az, hogy egy adott étel, mely a műtétet követően nem tolerálható, a későbbiekben azzá válik a beteg számára. Nem csak az étel szénhidrát és zsír tartalma lehet gond, hanem annak konzisztenciája is. Kerülje a túlszáraz, rostos, kemény, és ragadós ételek fogyasztását.

Próbáljon magas fehérje tartalmú ételeket fogyasztani! A magas fehérje tartalmú ételek segítenek megtartani az izomerőt, a jó vérképzést és megakadályozni, valamint csökkenteni a hajhullást. Mivel kevesebb fehérjét képes felszívni, mint a műtét előtt, ezért fokoznia kell annak bevitelét! Ezt már a műtét utáni hetekben el kell kezdenie! (pl.: sovány tej, tejporral vagy tojásfehérjével) Nem kell feltétlenül tápszerekben gondolkoznia, elég, ha sok magas fehérje tartalmú ételt fogyaszt! A gyomor-bypass műtét után egyébként a magas fehérje tartalmú, alacsony zsír és szénhidrát tartalmú étkezés a követendő! Naponta legalább 65-75 gr fehérje bevitele szükséges. Sovány borjú, sertés, szárnyas, hal húsféle, bab, sovány sajt, túró, joghurt félék kiváló fehérjeforrások!

A korábbiakban leírt diétás tanácsok segítenek ahhoz, hogy egyenletes és kielégítő legyen a testsúlyvesztés a műtétet követően. Ezen tanácsok be nem tartása esetén a testsúlycsökkenés megállhat, sőt súlyos étkezési kihágásokat követően akár mérsékelt visszahízás is előfordulhat. Amennyiben nem követi diétás útmutatásunkat, akkor mellékhatások és sikertelenségek is érhetik, amelyek a következőek:

Dumping szindróma, mely a magas szénhidrát és zsírtartalmú ételek fogyasztását követően jelentkezhet, izzadás, hányinger, rossz közérzet kíséretében.
Kiszáradás. Nem javasolt az étkezéssel egy időben inni, azonban ez nem jelenti azt, hogy akkor nem is kell! Naponta 1,5-2 liter alacsony kalóriatartalmú folyadék fogyasztása javasolt, étkezés előtt vagy után fél órával, lassan és kis kortyokban.
Hányinger, hányás. Ha túl gyorsan és túl nagy mennyiségű ételt fogyaszt, akkor felhasi fájdalom, hányinger, hányás jelentkezhet.
Székrekedés. Ha nem iszik eleget és nem építi be napi programjába a testmozgást akkor székrekedése lehet.
Új gyomor kimeneti szűkület vagy akadály. Ennek kialakulása esetén felhasi fájdalom, hányás jelentkezhet. Ha ez két napnál tovább tart, akkor ezt mindenképp jelezze kezelő orvosának.
Nem megfelelő fogyás és visszahízás: Ha ez következik be, akkor Ön túl sok kalóriát fogyaszt! Vegye fel a kapcsolatot orvosával és egyeztessék a napi étkezés módját és mennyiségét.

Ezen étrendi és életmódbeli tanácsok hatását nagymértékben növelheti a rendszeres, napi legalább fél-egyórás testmozgással !!!

Reméljük, hogy diétás tanácsaink segítenek Önnek abban, hogy elérje álmai súlyát és alkatát.



                                                  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése